Tak nasze serce reaguje na alkohol. "Wystarczy jedna lampka i dochodzi do reakcji" (2024)

Start Badania profilaktyczne Nowotwory Cukrzyca Choroby kardiologiczne Co dolega Polakom? Żyj zdrowiej Między Pacjentami W drodze do zmJAny z Nationale-Nederlanden Rada Naukowa Raport 2020 Raport 2021 Raport 2022 Raport 2023

Tak nasze serce reaguje na alkohol. "Wystarczy jedna lampka i dochodzi do reakcji" (2)

Autor

Magdalena Żmudziak

5 min czytania

Dodaj do ulubionych Not Favourite Icon

— Alkohol wpływa na wydolność fizyczną organizmu — osłabia zdolności psychoruchowe, co prowadzi do problemów z utrzymaniem równowagi i opóźnienia reakcji — mówi Doktor Tomasz Rosiak, kardiolog z American Heart of Poland. Podkreśla on, że nadmierne spożywanie alkoholu to znaczący problem społeczny. Badania potwierdzają, że nadużywanie alkoholu może prowadzić m.in. do zaburzeń perystaltyki jelit i problemów sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia tętniczego i upośledzenia absorpcji wapnia. Jak nasz organizm reaguje na alkohol?

Tak nasze serce reaguje na alkohol. "Wystarczy jedna lampka i dochodzi do reakcji" (3)

Tak nasze serce reaguje na alkohol. "Wystarczy jedna lampka i dochodzi do reakcji" | Florin Deperin / Shutterstock

SPIS TREŚCI

  • Alkohol działa natychmiast
  • Jak działa na nas alkohol?
  • Alkohol obniża poziom cukru we krwi i sprzyja otyłości
  • Wpływ alkoholu na nasze serce
  • Alkohol i leki nasercowe to niebezpieczne połączenie
  1. Nadużywanie alkoholu może prowadzić do refluksu żołądkowo-przełykowego i stanów zapalnych trzustki. Osłabia także zdolności psychoruchowe i ma negatywny wpływ na nasz organizm
  2. Spożywanie alkoholu obniża zdolność fizyczną organizmu, zmniejsza kurczliwość lewej komory serca i powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych
  3. Alkohol zwiększa produkcję moczu, prowadząc do szybszej utraty płynów z organizmu i może prowadzić do odwodnienia, co negatywnie wpływa na nasze funkcje poznawcze
  4. Zrób TEST i sprawdź, czy dobrze dbasz o zdrowie
  5. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Alkohol działa natychmiast

— Jednym ze składników, który przyspiesza wchłanianie alkoholu do krwi, jest zawarty w nim dwutlenek węgla. Alkohol zaczyna działać niemal natychmiast po spożyciu, wchłaniając się już w przełyku. To powoduje szybkie wystąpienie efektów, takich jak euforia, brak krytycyzmu i skłonność do ryzykownych zachowań – wyjaśnia Tomasz Rosiak, kardiolog American Heart of Poland.

  1. Przeczytaj wywiad z terapeutą uzależnień Robertem Rutkowskim: Alkohol zniknie ze stacji benzynowych? Terapeuta uzależnień: tylko dziś 20 osób podejmie próbę samobójczą

Wchłanianie alkoholu zależy od wielu czynników, w tym od szybkości przemieszczania się pokarmu ze żołądka do dwunastnicy i jelit, a także od ilości tłuszczu w jedzeniu. To właśnie w jelitach alkohol najintensywniej przechodzi do krwi, a jego najwyższe stężenie obserwuje się w ślinie, moczu, krwi, żółci oraz płynie mózgowo-rdzeniowym. Maksymalne stężenie alkoholu we krwi zwykle osiągane jest po około 1-1,5 godz. od spożycia. Należy podkreślić, że metabolizm alkoholu odbywa się wolniej niż jego absorpcja.

Jak działa na nas alkohol?

— Alkohol wpływa na wydolność fizyczną organizmu — osłabia zdolności psychoruchowe, co prowadzi do problemów z utrzymaniem równowagi i opóźnienia reakcji. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas aktywności fizycznej, takiej jak jazda na rowerze czy sporty wodne – wyjaśnia kardiolog. Specjalista podkreśla także, że alkohol zmniejsza kurczliwość lewej komory serca i wpływa na rozkurcz mięśni gładkich w ścianach naczyń krwionośnych. Efektem tego jest poszerzenie naczyń i obniżenie ciśnienia krwi, co wynika ze wzrostu ogólnej objętości układu krwionośnego przy niezmienionej objętości krwi.

Ciąg dalszy listu znajduje się pod materiałem wideo.

Konsekwencją spożywania alkoholu jest też odwodnienie organizmu. — Alkohol działa jak diuretyk, co oznacza, że zwiększa produkcję moczu, prowadząc do szybszej utraty płynów z organizmu, tym samym zwiększając ryzyko odwodnienia — co jest szczególnie niekorzystne podczas wysiłku fizycznego. Odwodnienie może prowadzić do zaburzeń elektrolitowych, wahań ciśnienia krwi i arytmii — wyjaśnia Rosiak. Najczęstsze skutki odwodnienia to bóle głowy i migreny. Niewystarczająca ilość płynów w organizmie może również powodować zmęczenie, osłabienie i brak energii. Ponadto niedobór płynów może negatywnie wpływać na funkcje poznawcze, w tym koncentrację, uwagę i pamięć.

Alkohol oddziałuje na równowagę wodno-elektrolitową ciała, co prowadzi do zaburzeń w wydzielaniu hormonu wazopresyny przez przysadkę mózgową. Wazopresyna reguluje reabsorpcję wody w nerkach. Jej obniżony poziom przyczynia się do szybszego odwodnienia organizmu i pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości.

Alkohol obniża poziom cukru we krwi i sprzyja otyłości

— Alkohol zmniejsza syntezę glikogenu w wątrobie, co obniża poziom glukozy we krwi. W trakcie wysiłku fizycznego brak odpowiedniego "paliwa" prowadzi do szybszego zmęczenia i obniżonej efektywności treningu. Nadużycie alkoholu wpływa na procesy termoregulacyjne, prowadząc do obniżenia temperatury ciała przez zwiększenie przepływu krwi na powierzchni skóry – mówi kardiolog.

Specjalista podkreśla, że alkohol zwalnia proces odnowy mięśni i obniża poziom testosteronu. Testosteron ma istotne znaczenie dla wzrostu mięśni, rozwoju układu kostnego oraz szybkiego gojenia się kontuzji i drobnych uszkodzeń mięśni oraz kości. Obniżenie poziomu testosteronu może skutkować zaburzeniami erekcji i zmniejszeniem libido.

  1. Tu możesz przeczytać inny wywiad z kardiologiem Tomaszem Rosiakiem: Kardiolodzy zdefiniowali nowe schorzenie, zachoruje co trzeci pacjent

Organizm priorytetyzuje metabolizowanie alkoholu, co tymczasowo obniża jego zdolność do rozkładu tłuszczów, białek i węglowodanów, co może sprzyjać ich akumulacji. Jak podkreśla kardiolog, alkohol ma dużo kalorii i często jest spożywany z niezdrowymi przekąskami oraz napojami bogatymi w "puste" kalorie. To może skutkować przyrostem tkanki tłuszczowej i podważać starania o zachowanie odpowiedniej masy ciała.

Wpływ alkoholu na nasze serce

Alkohol znacząco przyczynia się do rozwoju chorób serca, takich jak kardiomiopatia rozstrzeniowa, nadciśnienie tętnicze, arytmie nadkomorowe (w tym migotanie przedsionków), miażdżyca, choroba wieńcowa, niewydolność serca i zawał serca. Może on również negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia układu krążenia. Chroniczne spożywanie alkoholu obniża kurczliwość mięśnia sercowego, co prowadzi do jego toksycznego uszkodzenia i może skutkować poważnymi kardiomiopatiami oraz arytmiami. Długotrwałe nadużywanie alkoholu może skutkować stałym wzrostem częstości akcji serca, podwyższonym ciśnieniem krwi, osłabieniem mięśnia sercowego i nieregularnym rytmem serca. Toksyczne działanie etanolu i jego metabolitów może uszkodzić komórki mięśnia sercowego, osłabiając jego strukturę i zakłócając funkcjonowanie, co może doprowadzić do rozwoju kardiomiopatii.

Tak nasze serce reaguje na alkohol. "Wystarczy jedna lampka i dochodzi do reakcji" (4)

Tomasz Rosiak | Materiały prasowe

Jak podkreślają lekarze, w powszechnej świadomości wciąż utrzymują się przestarzałe i niewiarygodne badania sugerujące pozytywny wpływ spożywania alkoholu, szczególnie czerwonego wina, na zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym. Nowe badania pokazują, że nawet konsumpcja alkoholu poniżej uznawanego za bezpieczny limit 14 jednostek tygodniowo może zwiększać ryzyko problemów z sercem oraz znacząco podnosić ryzyko zachorowania na nowotwory. Jedna jednostka alkoholu odpowiada 8 gramom (10 ml) czystego alkoholu, co jest równoważne z ilością zawartą w 250 ml piwa, małym kieliszku wina (125 ml) lub kieliszku wódki (25 ml).

Alkohol i leki nasercowe to niebezpieczne połączenie

Należy pamiętać, że konsumpcja alkoholu może mieć negatywny wpływ na serce. Nigdy nie powinno się łączyć alkoholu z lekami, co dotyczy nie tylko preparatów kardiologicznych, ale również środków przeciwbólowych i antybiotyków. Alkohol często reaguje z tymi substancjami, co może skutkować nieprzewidywalnymi konsekwencjami.

  1. Przeczytaj: Czy masz zdrowe serce? Kardiolożka zdradza, jak to sprawdzić samemu w domu

Pacjenci z kardiomiopatią alkoholową wykazują powiększenie komór serca i przedsionków, a także pogorszenie funkcji skurczowej mięśnia sercowego. Skutkuje to zmniejszoną wydolnością fizyczną, pojawieniem się obrzęków, duszności i innych symptomów niewydolności serca. W zaawansowanych przypadkach kardiomiopatii alkoholowej niezbędne jest natychmiastowe odstawienie alkoholu i długoterminowe leczenie farmakologiczne serca. Czasami konieczne jest również użycie implantowanych urządzeń, takich jak kardiowerter-defibrylator, aby wspierać funkcjonowanie serca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

ZOBACZ TAKŻE

  • Według kardiologów to najgorszy alkohol dla nadciśnieniowców. Dewastuje serce i mózg

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Dodaj do ulubionych Not Favourite Icon

Zaloguj się, aby dodać artykuł do ulubionych Zaloguj się Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

  • Print Icon
  • Mail Icon
  • alkohol
  • alkoholizm
  • choroba alkoholowa
  • choroby serca

Rekomendowane dla Ciebie

  • Kardiolog: człowiek ma tyle lat, ile mają jego naczynia krwionośne Z danych GUS opublikowanych jeszcze przed pandemią koronawirusa wynika, że w Polsce liczba zgonów wywołanych zawałami serca systematycznie spada. W ciągu... Monika Zieleniewska
  • Rano kawa, wieczorem lampka wina? Tak to działa na twój organizm Trudności z zasypianiem, sen niskiej jakości czy częste wybudzanie to tylko niektóre problemy utrudniające wypoczynek w nocy. Przyczyny zaburzeń snu mogę być... Marlena Kostyńska
  • Matki zachęcają do "wyluzowania" z lampką wina. Psychiatra: jedna lampka, potem butelka, dwie i idzie Na zdjęciach się uśmiechają, ale tak naprawdę są zabiegane, zmęczone i nierzadko sfrustrowane. Gdy wrócą z pracy, ogarną dom i położą spać dzieci, czują, że... Paulina Wójtowicz
  • Te zachowania powinny zapalić czerwoną lampkę. Tak działa ukryty narcyz Wiele osób, jeśli miałoby wskazać cechy charakterystyczne dla osoby o naturze narcystycznej, wymieniłoby zapewne potrzebę bycia w centrum uwagi, manipulowanie... Izabella Bełtowska
  • Codziennie pijesz lampkę wina do obiadu? Uwaga, wkrótce grożą ci problemy Bezpieczna dawka alkoholu nie istnieje. Za to jest taka, która prowadzi do samych problemów zdrowotnych. Codzienne picie, nawet niewielkich ilości, skutecznie... PAP
  • Pierwsze objawy, że twoje hormony szaleją. Musi ci się zapalić czerwona lampka Zaburzenia hormonalne stają się przyczyną wielu nieprawidłowości i niedomagań organizmu. Niestety, dolegliwości często są bagatelizowane lub wręcz niedostrzegane.... Eliza Kania-Oczko
  • Czym demencja różni się od choroby Alzheimera? Zapalić powinny się aż trzy czerwone lampki Demencję i chorobę Alzheimera traktuje się wymiennie, choć ich znaczenia są inne. Jaka jest różnica między nimi? Na to pytanie odpowiada prof. Hendrik Streeck.... Die Welt
  • Ulubiona lampka czerwonego Alkohol to partner wymagający i nieprzewidywalny. Daje radość i odpręża, ale często randka z nim kończy się kacem – także moralnym. Dlatego do tego związku trzeba... Grażyna Zenowicz
Tak nasze serce reaguje na alkohol. "Wystarczy jedna lampka i dochodzi do reakcji" (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Kimberely Baumbach CPA

Last Updated:

Views: 6203

Rating: 4 / 5 (61 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kimberely Baumbach CPA

Birthday: 1996-01-14

Address: 8381 Boyce Course, Imeldachester, ND 74681

Phone: +3571286597580

Job: Product Banking Analyst

Hobby: Cosplaying, Inline skating, Amateur radio, Baton twirling, Mountaineering, Flying, Archery

Introduction: My name is Kimberely Baumbach CPA, I am a gorgeous, bright, charming, encouraging, zealous, lively, good person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.